Nájom ako drahé riešenie? Pozrite sa, koľko vás bude stáť bývanie v Bratislave (prehľad cien) - prenajombezstarosti.sk
  • Aktuálna situácia na hypotekárnom trhu komplikuje cestu za vlastným bývaním.
  • Ľudia s nižšími príjmami tak nemajú inú možnosť, len sa uspokojiť s nájmom.
  • Dlhodobo najvyhľadávanejšie sú kvôli nižšej cene garsónky či jednoizbové byty.
  • Aj napriek výrazne nižšej ponuke sa však ich cena medziročne príliš nezmenila.

Nie je to tak dávno, čo na realitnom trhu vznikol tvrdý boj o prenájmy. So začiatkom vojny na Ukrajine a s masívnym prílevom utečencov sa byty v komerčnom nájomnom sektore minuli pomerne rýchlo a tie, ktoré zostali, na prelome leta a jesene obsadili študenti škôl. S dlhodobým nedostatkom bývania však geopolitická situácia zamiešala karty aj na hypotekárnom trhu a pre mnohých sa stalo práve nájomné bývanie jedinou šancou, ako získať vlastný priestor. 

Z pohľadu nárastu cien energií sa vtedy najviac oplatilo uchmatnúť garsónku či menší jednoizbový byt, ktorý by aj v rámci cien energií dokázali zvládnuť splácať aj mladšie generácie. S nízkou ponukou však rástla ich cena, ktorú si zatiaľ dlhodobo držia. 

Najmenšie byty si udržali staré ceny

HN sa pozreli na medziročné rozdiely cien v rámci ponúk garsónok a jednoizbových bytov v porovnaní s dvojizbákmi. Podľa analytického portálu Trhové reporty, ktorý spostredkúvajú Nehnuteľnosti.sk, bolo v aktuálnom období od začiatku septembra do začiatku novembra v dlhodobo najdrahšom Starom Meste na prenájom len 297 jednoizbových bytov vrátane garsónok, s priemernou cenou 501 eur.

Na ilustráciu, o takomto čase minulý rok sa v ponuke portálu v mestskej časti nachádzalo celkom 736 jednoizbových bytov a ich priemerná cena dosahovala takmer 482 eur. Od aktuálnej sumy ich tak delilo len 19 eur.

Cenový strop tento rok dosiahol 700 eur, no netreba zabúdať ani na ceny energií či mediálnych služieb, ktoré inzerenti často uvádzajú mimo hlavnej sumy, v opise pod inzerátom. Tie totiž splátku môžu zvýšiť o ďalšie stovky eur.  

Dvojizbáky v hlavnom meste stoja v priemere aspoň 600 eur

Ceny sú uvedené v eurách.

Mestská časť Priemerná cena Percentuálna zmena oproti vlaňajšku
Bratislava I. 691 0% 0%
Bratislava II. 639 3,6% 3,6%
Bratislava III. 606 0% 0%
Bratislava IV. 603 0,7% 0,7%
Bratislava V. 613 2,9% 2,9%

Tabuľka: HN/Ivan JanigaZdroj: Nehnuteľnosti.skVytvorené pomocou Datawrapper

Najlacnejšie bratislavské jednoizbáky sú v Petržalke

Ceny sú uvedené v eurách.

Mestská časť Priemerná cena Percentuálna zmena oproti vlaňajšku
Bratislava I. 501 3,9% 3,9%
Bratislava II. 483 0,8% 0,8%
Bratislava III. 478 1,5% 1,5%
Bratislava IV. 465 5,7% 5,7%
Bratislava V. 463 3,6% 3,6%

Tabuľka: HN/Ivan JanigaZdroj: Nehnuteľnosti.skVytvorené pomocou Datawrapper

V prípade prenájmov je Staré Mesto najatraktívnejšou lokalitou, keďže ide o centrum, v ktorom sa nachádza aj najväčšie množstvo pracovných príležitostí. Faktorom je aj občianska vybavenosť. Je tam síce veľká ponuka, no zároveň tam je aj veľký dopyt. Ľudia, ktorí majú záujem o centrum, musia reagovať rýchlo a tlak na ceny tam je najsilnejší,“ vysvetľuje dopyt v historickej časti hlavného mesta Michal Pružinský, analytik spomínaného portálu. 

Medzi podstatné faktory radí tiež pribúdajúci počet novostavieb. Tie sú v centre prevažne nakupované so zámerom prenájmu, a teda investične. Ak si teda niekto pýta za prenájom od tisíc eur vyššie, zvyšuje tak celkový cenový priemer.

O niečo vyššie sú však v tejto časti sumy starších bytov, ktoré ovplyvňuje najmä splátka za energie. „Staromestské byty nie sú až tak energeticky úsporné a starých bytov je v tejto časti čoraz viac. Musíte teda rátať s vyššou spotrebou. Takéto byty teda veľakrát môžu dorovnávať ceny novostavieb práve takouto prirážkou,“ vysvetľuje analytik. 

Vymizli aj dvojizbáky

S podobným dopytom sa stretávajú aj dvojizbové byty. Zatiaľ čo v minulom roku ich v sledovanom období bolo v ponuke portálu až 1 889, s priemernou cenou 648 eur, tento rok sa ich počet v Starom Meste znížil na 961 bytov, s priemernou cenou 691 eur. V oboch prípadoch maximálna cena krúžila okolo tisícky. 

„Stále pretrváva dopyt najmä po menších bytoch. Zaujímavou otočkou na trhu však je, že ľudia z Ukrajiny mali záujem o väčšie byty a veľa z nich si na Slovensku v aktuálnom čase začalo byty aj kupovať. Rovnicu však ovplyvnil aj záujem investorov o dvojizbové byty, ktoré sa následne vrátili na trh,“ dodáva Pružinský.

Spolu s prílevom Ukrajincov sú ďalšou väčšou skupinou, ktorá vie zamiešať karty na trhu, najmä študenti. So začiatkom semestra sa totiž na prelome septembra a októbra zvyšuje tlak na ceny. So zvyšujúcimi sa úrokovými sadzbami, posilnenými nedostatkom bytov v hlavnom meste, teda nie je možné v najbližšom čase očakávať pokles v prípade komerčného nájomného sektora. 

„V krátkodobom horizonte v rámci začiatku roka zatiaľ neočakávam pokles cien. Budúci rok bude v znamení tohto, keďže neočakávame ani poklesy úrokových sadzieb. Myslím si však, že ľudia začnú akceptovať situáciu na hypotekárnom trhu a dopyt sa opäť oživí. Mierny nárast cien prenájmov však ešte budeme sledovať,“ uzavrel Pružinský.

Zdroj: hnonline.sk

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *