Trend sa otočil, dvojizbáky už na nájmy nie sú najvyhľadávanejšie. Rolu hrá každých 20 eur. - prenajombezstarosti.sk
 • Realitné portály sa zaplnili novými ponukami bytov na prenájom.
 • V hlavnom meste sa trend otočil z dvojizbových bytov na menšie jednotky.
 • Záujemcov o obhliadky je v oslovenej realitnej kancelárii niekoľko desiatok, v prípade mesačnej splátky sú však čoraz opatrnejší.
 • Aj napriek aktuálne čoraz vyšším cenám si odborník na reality myslí, že nájmy ešte nedosiahli svoj strop.

Záujem o nájmy neutícha ani počas sviatočného obdobia. „Inzerát sme uverejnili tesne pred Vianocami, no aj napriek tomu sa ozvalo mnoho záujemcov. Medzi sviatkami neboli žiadne obhliadky, no počas prvého obhliadkového dňa prišli štyria a na najbližšie týždne máme naplánovaných ďalších deväť,“ opisuje pre HN svoju skúsenosť na aktuálnom trhu s prenájmami v Bratislave maklérka realitnej kancelácie. Hovorí pritom o dvojizbovom byte na Sliačskej ulici v Novom Meste. 

Presvetlený byt s rozlohou 58 štvorcových metrov sa nachádza v obľúbenej lokalite, v blízkosti električky, ale aj Koliby. Za kompletne vybavenú jednotku s lodžiou zaplatíte spolu s energiami, médiami a parkovacím miestom 900 eur mesačne, čo je pre dve osoby – v porovnaní s mnohými inými inzerátmi – nižšia suma než na iných miestach.

V aktuálnom dianí s prihliadnutím na situáciu na hypotekárnom trhu si však môžu majitelia bytov pýtať aj viac.

Rolu hrá každých 20 eur

Trend sa však podľa nej otočil. „Donedávna všetko nasvedčovalo tomu, že najvyhľadávanejšími budú práve dvojizbové byty, ktoré sa prenajímajú relatívne rýchlo, najmä ak sú atraktívne vybavené a cena je nastavená dobre. Teraz však žnú popularitu jednoizbáky. Nedávno sme mali v ponuke jeden na Trnavskom mýte za 590 eur, do 40 štvorcových metrov, a za dva dni sa ozvalo 20 záujemcov. Ľudia ich preferujú, no zároveň ich je v ponuke málo. Rolu však hrá každých 20 eur,“ pokračuje maklérka. 

Na prelome rokov sa trh borí s najsilnejším náporom, keďže sa mnohým nájomcom končia existujúce zmluvy a práve jedno- a dvojizbové byty sú dlhodobo najvyhľadávanejším tovarom. S malou ponukou a veľkým množstvom záujemcov sa však stáva, že byty miznú z ponuky do pár dní a v prípade dohodnutej obhliadky je len malá šanca, že prví klienti byt posunú ďalším dvanástim, ktorí rovnako prejavili záujem.

HN sa pre lepšiu ilustráciu pozreli aj na dáta aplikácie Trhové reporty, ktorá sprostredkúva detailnejšie informácie realitného portálu Nehnuteľnosti.sk. V prípade okresu Bratislava III bolo za posledné tri mesiace aktívnych 173 inzerátov na garsónky a jednoizbové byty, s mediánom ceny 480 eur. Dáta však nezahŕňajú údaje z opisu nehnuteľnosti, v ktorom makléri či majitelia často uvádzajú cenu za energie či parkovanie zvlášť. V takomto prípade sa môže priemerná cena za 30 štvorcov v lepšej bytovke vyšplhať aj na 800 eur.

„Cenotvorba závisí od povahy majiteľa, no snažíme sa našim klientom vysvetliť, že je pre nich výhodnejšie ponúknuť cenu, ktorá je konkurencieschopná a prijateľná pre protistranu. Zároveň sa však snažíme vyhovieť aj majiteľom a vyberať im bezstarostných nájomcov, keďže sme mali skúsenosť aj s takým, ktorý majiteľovi volal kvôli tomu, že mu do kuchyne cez okno liezli mravce alebo že mu niekto parkuje na jeho mieste,“ opisuje maklérka.

Morávková dodala, že s takýmito situáciami sa však stretávajú majitelia najmä vtedy, ak je cena hraničná alebo výrazne prekračuje trhový priemer. Vtedy má totiž nájomník pocit, že spolu s bývaním platí majiteľovi aj za doplnkové služby a má nárok na individuálny prístup.

Tolerancia ceny rastie s novotou 

V prípade dvojizbových bytov bolo v spomínanej časti Bratislavy za posledné tri mesiace aktívnych 265 inzerátov, s mediánom ceny 620 eur. Pri tejto skupine maklérka eviduje, že aktuálne je na trhu akceptovateľná suma maximálne do tisíc eur aj s energiami. Ideálnym scenárom je, ak je v cene zahrnuté aj parkovanie. Byty nad tisíc eur, naopak, vyhľadáva menšinový typ klientov.

„Ide napríklad o právnikov, ktorí si na týždeň v mesiaci prenajmú byt v novostavbe či v dosiaľ neobývanom byte a neprekáža im, ak platia 1 300 eur mesačne. Takýchto klientov je však veľmi málo a ťažko sa hľadajú, to sa snažíme vysvetliť aj majiteľom,“ dokončila maklérka.

Podľa odborníka na reality sú podľa skúseností ľudia ochotní pri priemerných dvojizbových bytoch akceptovať hranicu 750 až 800 eur, najmä ak ide o vekovú skupinu 22 až 30 rokov. Ide však o sumu vrátane energií. 

„Podľa môjho názoru budú ceny nájmov v tomto roku naďalej stúpať, najmä v dôsledku nedostupnosti hypoték a cien bytov. Čím ďalej, tým viac ľudí sa uchyľuje k prenájmu, keďže im nevychádza hypotéka. Nechcem ľudí strašiť, no rátam s nárastom o päť až sedem percent medziročne. Minulý rok sa toto číslo v Bratislave pohybovalo na úrovni 13 percent,“ domnieva sa odborník.

Treba však dodať, že okrem Bratislavy, Košíc či Žiliny sa podľa odborníka komerčný nájomný trh nevyskytuje prakticky nikde inde, pretože v ostatných krajoch nie je dostatočný počet bytov a nie sú ani také lukratívne. „Zároveň si myslím, že tieto kraje budú kopírovať cenový vývoj v Bratislave,“ uzavrel.

Zdroj: hnonline.sk

01 komentár

 • WordPress komentátor

  01 január, 2024

  Ahoj, toto je komentár.
  Pre správu, úpravu alebo mazanie komentárov si pozrite sekciu Komentáre na nástenke.
  Profilové obrázky komentujúcich sprostredkúva služba Gravatar.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *