Na realitnom trhu pokračuje boj o prenájmy. - prenajombezstarosti.sk

Rok 2023 sťažil hľadanie vlastného bývania nejednému záujemcovi. So stúpajúcimi úrokmi sa stala kúpa nehnuteľnosti takmer nedosiahnuteľnou métou pre drvivú väčšinu Slovákov.

Na druhej strane váh bola, naopak, rastúca cena nájmov. Majitelia bytov istým spôsobom okrem drahých hypoték profitovali aj z faktu, že trh disponoval malým objemom bytov na prenájom a spolu s rastúcimi cenami energií si mohli dovoliť mesačnú splátku zvýšiť. 

Zatiaľ čo v roku 2022 bola mesačná cena nájmu nižšia oproti splátke hypotéky o deväť percent, v roku 2023 sa rozdiel prehĺbil na úroveň 32 percent. Nájom sa tak stal jediným východiskom a rady na voľné byty sa s prichádzajúcim záverom roka predlžujú čoraz viac. Odborníci z Realitnej únie Slovenskej republiky však dnes nepredpokladajú, že na trhu príde k prudkému zvyšovaniu cien.

Nárast bol dvojciferný

„Keď ľuďom banka neschváli hypotéku alebo si ju nemôžu dovoliť splácať, sú odkázaní na nájom. Obmedzený rozpočet, ktorý majú na bývanie, ich však brzdí aj tam. Takže hoci v budúcom roku môžu záujemcovia o nájom pribúdať, ceny sa do závratných výšok nedostanú. Aj naďalej budú v kurze kompletne zariadené byty v novostavbách, ktoré sa nachádzajú v zaujímavých lokalitách s dobrou okolitou infraštruktúrou a dopravnou dostupnosťou,“ hovorí Mojmír Plavec, tajomník Realitnej únie Slovenskej republiky. 

Spomedzi krajských miest sú podľa dát únie najdrahšie nájmy v Bratislave, Košiciach a Trnave. Porovnanie komplikujú regionálne rozdiely v zvyklostiach uvádzania cien. Medziročne sa nájmy ku koncu tretieho štvrťroka väčšinou zvyšovali, dvojciferný rast sme videli v Trnave, Košiciach a Prešove.

V prípade hlavného mesta sa približne 80 percent nájmov koncentruje v štyroch mestských častiach. Lídrom medzi nimi je Staré Mesto, ďalšie tri s ním susedia. Sú to Ružinov, Petržalka a Nové Mesto. V prenájmoch najčastejšie figurujú dvojizbové byty.

Nároky pre realitné kancelárie sa zvyšujú

Mohlo by sa zdať, že v aktuálnej dobe kritického nedostatku nehnuteľností je cesta za hľadaním nájomcu pomerne priamočiara. V prípade prenajímateľov však prax mnohých maklérov potvrdzuje, že veľká časť z nich od realitnej kancelárie očakáva aj ďalšie služby ako len vyhľadanie nájomcu a sprostredkovanie podpisu nájomnej zmluvy.

Realitky preto začínajú ponúkať desiatky rôznych doplnkových služieb, ktoré zvyšujú komfort prenajímateľovi aj nájomcovi, napríklad dozariadenie bytu podľa požiadaviek nájomcu, zabezpečenie revízie alebo opravu spotrebičov, zmenu alebo predĺženie nájomného vzťahu, zastupovanie majiteľa na domovej schôdzi a mnohé iné.

Dobrý výber nájomcu ovplyvňuje kvalitu celého nájomného vzťahu. Žiaden prenajímateľ nemá záujem strácať čas riešením zbytočných problémov. Dobrou správou pre prenajímateľa však je, že mnohé hrozby nekorektného správania nájomcu sa dajú predvídať. Súčasťou novej realitnej služby Nájom plus+, ktorú nedávno predstavila únia na spomínanom kongrese, je aj metodika a nástroje na preverenie rizikovosti nájomcu.

„Ak sa javí nájomca ako rizikový, neodporučíme prenajímateľovi nájomnú zmluvu podpísať alebo navrhneme také prvky, ktoré riziko minimalizujú. Aby to neznelo jednostranne, pokusy o nekorektné správanie sa môžu objaviť aj na strane prenajímateľa, v podobe narúšania súkromia nájomcu, nesprávneho vyúčtovania energií či nedôvodného krátenia peňažnej zábezpeky. Aj tu plní významnú úlohu realitná kancelária, ktorá takého konanie prenajímateľa musí eliminovať.”

Zdroj: hnonline.sk

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *